Przepyszne ciasto wypiekane w piecu i podawane z aromatycznym sosem pomidorowym i różnorodnymi dodatkami to danie, którego obecnie nie trzeba nikomu przedstawiać. Chociaż trudno w to uwierzyć, istniał kiedyś świat, a nawet sama Italia, w których pizza jaką znamy dzisiaj była mało popularna, a nawet nieznana. Tak więc, jak wyglądały początki tego przysmaku oraz czemu tak naprawdę zawdzięcza ona taką popularność? Poniżej przybliżamy krótką historię pizzy.
Cienkie placki wykonane z mąki i wody znane były już w starożytności, kiedy to oprócz zaspokajania głodu funkcjonały także jako pewna waluta służąca do zakupu innych produktów. Jednak określenie takiego placka nazwą „pizza” pojawiło się po raz pierwszy we włoskiej miejscowości Geata w okolicach X wieku. Początkowo, było to bardzo proste danie ubogacone dowolnymi składnikami, które były w danym momencie dostępne. Pizza cieszyła się wtedy dużym powodzeniem szczególnie pośród osób ubogich, dzięki niewielu składników jakich wymagało jej wykonanie.
Prawdziwa włoska pizza jaką znamy dzisiaj, kojarząca nam się przede wszystkim z aromatycznym sosem pomidorowym zagościła na stołach Włochów, gdy szlakami handlowymi dotarły do nich pomidory. Stało się to dopiero po odkryciu Ameryki i rozpoczęło wielką karierę tego dania. Placki udoskonalone pomidorowym sosem zyskały szczególną sławę, gdy otrzymały uznanie króla Ferdynanda II Burbona odwiedzającego jedną z pierwszych pizzerii w Neapolu. W ten sposób z dania dla ludu zamieniły się w królewski przysmak. Obecnie kuchnia włoska, a wraz z nią wiele rodzajów pizzy stanowi najbardziej atrakcyjne menu, które trafi w smaki niemal każdego.
Chociaż trudno w to uwierzyć, przez wiele lat pyszne pizze nie były wcale powszechnie dostępne ani na świecie, ani nawet w całych Włoszech. Mówi się, że w trakcie II Wojny Światowej, amerykańscy żołnierze stacjonujący we Włoszech byli zszokowani tym, jak trudno było im dostać pizzę w kraju, który z niej słynie. Dopiero w latach 80. pizzę można było dostać bez problemu zarówno w Rzymie jak i w Mediolanie. Nadal jednak uznawało się Neapolitańczyków za mistrzów tego dania, zapewne m.in. dzięki łatwemu dostępowi do produktów najwyższej jakości.
Obecnie, trudno wskazać potrawę cieszącą się większą popularnością od pizzy. Danie to pomimo włoskich korzeni, zawdzięcza wiele Ameryce. Przede wszystkim to właśnie odkrycie Ameryki połączyło dwa, dla wielu nierozłączne składniki pizzy, czyli placek wykonany z mąki i wody z aromatycznymi pomidorami. Ponadto, amerykańscy żołnierze zakochani we włoskim przysmaku dołożyli wielu starań, aby po powrocie do swojego kraju odtworzyć smaki, za którymi tęskniły ich podniebienia. W efekcie, USA stało się jednym z krajów, w których spożywa się najwięcej pizzy, a zaznaczane w filmach i serialach amerykańskich zamiłowanie do tego dania jedynie wzmacnia pozycje pizzy na stołach całego świata do dzisiaj.